RESPONDENT
POHLAVÍ
E-MAIL
DATUM VYPLNĚNÍ
JAZYK ADMINISTRACE
DOMINANTNÍ TYP
KÓD
INTENZITA DOMINANTNÍHO TYPU
/100
INTEGRITA
/100

 
ZÁKLADNÍ POPIS
Logický, direktivní a organizovaný, dobře pracuje, když může shromažďovat zdroje a manipulovat s nimi, realizovat plány a plnit úkoly.
SITUAČNÍ INDEX
i53/100
střední
Situační index, jehož hodnoty se pohybují od i0 do i100, udává, do jaké míry je měření spolehlivé či pod vlivem situačních proměnných, které vstupují do hry v době administrace testu.








44,83 % VNÍMÁNÍ (P)
Vnímání označuje preferenci neukončenosti. Vnímající osoby odkládají rozhodnutí, nechtějí se vázat, věci uspěchat a stále rekognoskují terén, nejsou-li tam k dispozici další nebo nové údaje, jichž by mohly využít.
43,86 % CÍTĚNÍ (F)
Cítění je hodnocení prostřednictvím emocí (příjemné – nepříjemné). Cítění říká, je-li to přijatelné či nikoli; citové hodnocení, nalézání dobra a zla atd.
45,76 % INTUICE (N)
Intuice Nevědomé vnímání, bleskové porozumění, náhlý vhled, „vnitřní vnímání“.
63,83 % EXTRAVERZE (E)
Extraverze vyjadřuje zaměření navenek, na vnější svět, na objekt, a tedy dominanci vnější závi slosti (např. co soudí jeho okolí, znamená víc, než co o něčem soudí sám).
36,17 % INTROVERZE (I)
Introverze vyjadřuje zaměření dovnitř, na sebe sama, a tedy dominanci subjektivního názoru, který hraje větší roli než objektivně dané, vnější ustupuje vnitřnímu.
54,24 % SMYSLY (S)
Vědomé vnímání smyslovým aparátem, bez porozumění. Jiný výraz pro smysly je čití, které říká, že něco existuje.
56,14 % MYŠLENÍ (T)
Myšlení označuje preferenci pro logiku a objektivní analýzu. Lidé orientovaní na myšlení činí rozhodnutí na základě racionálních kritérií, hledají pravdu a objektivitu, místo aby se nechali ovlivnit emocemi nebo osobními okolnostmi.
55,17 % USUZOVÁNÍ (J)
Usuzování označuje preferenci ukončenosti. Usuzující osoby jsou neklidné, nepokojné a nedojdou uspokojení, dokud se něco nerozhodne nebo neuzavře.
POZNÁMKA
Účelem přehledné zprávy je poskytnout vám informace o příslušném typu osobnosti. Jedná se však o popis, který vymezuje základní typické vlastnosti a tendence, které osoba tohoto typu může vykazovat a které ji odlišují od typů ostatních. Přestože mnoho lidí může spadat do stejné kategorie, pokud jde o základní typ či podtyp, odlišují se mnoha typickými vlastnostmi a silou těchto vlastností. Podrobný popis indivi duálních vlastností najdete v části “Popisy typických vlastností” této zprávy.
DOMINANTNÍ TYP
KÓD
INTENZITA DOMINANTNÍHO TYPU
/100

 

Osobnost typu „Pragmatický realizátor“ mají jedinci orientovaní na detail, kteří se rádi zabývají věcmi, které jsou řízené a stabilní. Takového člověka charakterizují nejlépe přesnost, rozumnost a logika. Lidé, kteří nedokáží kontrolovat své pocity, je budou obtěžovat, neboť lidé typu „Pragmatický realizátor“ považují emoce za překážku pro objektivitu, které někdy dokonce objektivnost zcela znemožňují. Zpravidla se nebudou rovněž cítit dobře mezi lidmi, kteří stále něco předstírají, kteří jsou „kašírovaní“, protože osobnost typu „Pragmatický realizátor“ vyžaduje fakta, přesná a logická, ale pouze a jen fakta. Pocity ostatních lidí nejsou pro ně prioritní, neboť mají tendenci usilovat o fakta a „ostatním věcem nechávají volný průchod“.

Osobnosti typu „Pragmatický realizátor“ často mají poměrně silnou tendenci řídit, a to jak sebe, tak ostatní. Neradi vidí, když se věci vymknou z rukou, a občas se může zdát, že jsou nevýrazní, protože zrovna nechtějí příliš dávat najevo své pocity. Zpravidla jsou silně orientováni na cíl a při práci budou puntičkáři, pokud jde o dodržování stanovených postupů a protokolu. Jsou pečliví, vynalézaví, a hlavně jim to velmi dobře myslí. Dříve než zaujmou nějaké stanovisko, vezmou v úvahu veškeré aspekty dané záležitosti. Když už nějaké stanovisko k problému zaujmou, budou mít připravena všechna fakta na jeho podporu, takže kdokoli by chtěl o jejich stanovisku pochybovat, měl by si pečlivě připravit své argumenty .

Jedinci typu „Pragmatický realizátor“ v sobě nosí pocit, že musí někam patřit a že si tuto příslušnost k něčemu musí sami zasloužit. Jedinci typu „Pragmatický realizátor“ vyžadují velmi určitou, konkrétní a podrobnou zpětnou vazbu. Co potřebují, jsou pevná a spolehlivá procedura a jasná, nedvojznačná očekávání, jak tu či onu věc zvládnout. Za těchto předpokladů jsou schopni skvělých a spolehlivých výkonů. Osobnosti typu „Pragmatický realizátor“ vidí svět více hierarchicky a věří v nadřízenost a podřízenost. Vertikální systém povinností a závazků je pro ně páteří společnosti.

Názory a činy jedinců typu „Pragmatický realizátor“ jsou převážně prostoupeny jakýmsi nádechem pesimismu a opatrnosti. Jsou však všude stabilizujícím prvkem a cele se oddávají svému poslání. Je na ně takřka absolutní spolehnutí – tak absolutní, jak jen může na lidskou bytost být. Jednají důsledně tak, jak chtějí, aby ostatní jednali s nimi.

Upřednostňují přesně vymezenou náplň práce a chtějí přesně vědět, co se od nich očekává. Pokud znají tyto skutečnosti, jsou schopni seřadit své úkoly podle priority a dovést je do zdárného konce.

V roli těch, kdo rozhodují, jsou opatrní, logičtí a ke svému rozhodnutí vyžadují množství podrobností a faktů. Lidé, kteří se jim budou snažit prodat něco tím, že se budou dovolávat jejich citů, zpravidla neuspějí, protože jedinci typu „Pragmatický realizátor“ je budou považovat za „reklamní podvodníky“ a budou se snažit zjistit, jaké skutečnosti se snaží skrýt za všechny ty reklamní „řečičky“.

Ve veřejnějších pozicích budou osobnosti typu „Pragmatický  realizátor“ usilovat o originalitu, chytrost a jedinečnost ve všem svém konání. Vzhledem ke své orientaci na detail mají vše do puntíku připraveno, takže už nezbývá ani to nejmenší, s čím by se dalo nesouhlasit. Mezi osobnostmi typu „Pragmatický realizátor“ najdeme například celou řadu účetních nebo právníků. Výborně se hodí na jakoukoli práci, která vyžaduje kreativní myšlení založené na trpělivosti, faktech a přesnosti.

V popředí pozornosti a nejvýše na žebříčku hodnot jedinců typu „Pragmatický realizátor“ stojí pečlivost, důkladnost a přesnost, s níž vykonávají svou práci. Jsou orientováni na výsledek, na produkt. Proto jim lichotí, jakékoli příznivé zmínky o tom, co vykonali, vypěstovali, vytvořili, zhotovili, zařídili, vyjednali. Zpravidla slyší na to, jak je výsledek jejich činnosti precizní a jak přesně odpovídá zadané specifikaci či nakolik je v souladu s normou.

V centru zájmu těchto lidí je organizace jako celek. Její zájmy stavějí nad své vlastní a totéž čekají od jiných. K jejich výrazným schopnostem patří stanovování postupů, sestavování předpisů, pravidel, rozvrhů, závazných služebních pořádků a hierarchií všeho druhu. Jsou trpěliví, důkladní, soustavní, spolehliví, předvídatelní, spořádaní a pracují trvalým tempem. Mají rádi pevně zakotvené smlouvy a dohody, obvyklé a zavedené postupy, nemilují „novoty“. Proto jsou zpravidla neocenitelní všude tam, kde je třeba v organizaci zavést stabilitu, řád a pořádek.

Manažeři typu „Pragmatický realizátor“ jsou nejlepší tam, kde jde o vytvoření toho, co organizaci stabilizuje, chrání před výkyvy, před nepřízní živlů a náhlými událostmi. Umějí být rozhodní a rozhodují rádi, protože obvykle vědí podle čeho. Upřednostňují rozhodování podle precedentů. Dokáží být mimořádně spolehliví a bývají nesmírně pracovití a pilní. Manažeři typu „Pragmatický realizátor“ zpravidla též dokážou vést efektivně schůze a porady, na něž přicházejí včas a dobře připraveni a pro než s předstihem sestaví program. S lidmi mají sklon jednat spíše odtažitě s důrazem na věcnou, úkolovou stránku. Obvykle jsou známi svou důkladností, vyžadují podrobné a úplné informace.

Manažeři typu „Pragmatický realizátor“ chtějí, aby lidé šli přímo na věc a drželi se jí. Nemají rádi okolky a kličkování. Chtějí fakta, pevná a nezvratná, dokazatelná a spolehlivá. A s nimi spolehlivé, rozumné, ukázněné lidi. Bývají v jednání s lidmi přímočaří, neuhýbaví, ke své škodě však spíše v negativních případech, což může být často interpretováno jako necitlivost. Zdá-li se jim např., že se někdo nedrží předpisů, příliš utrácí, je pozadu s prací či se jinak prohřešuje, nebudou váhat mu to hned na rovinu vytknout.

Jedinci typu „Pragmatický  realizátor“ jsou obyčejně vynikající plánovači, kteří nezapomínají na detaily. Jsou výborní i v běžném provozu, zejména tam, kde je zárukou výsledku dodržení předpisů, technologické či jiné kázně, nepřekročení časového limitu či rozpočtu. Nečiní jim problém udržovat v efektivním chodu informační systém, který přenáší směrem nahoru i dolů velké objemy dat, takže nikdo nemusí trpět nedostatkem informací.

Chceme-li získat jedince typu „Pragmatický  realizátor“ pro nějakou zamýšlenou změnu, nemůžeme pominout jejich smysl pro odpovědnost a povinnost, tradice a status quo. Jedinci typu „Pragmatický realizátor“ potřebují především fakta a ujištění, že změna přináší vyšší efektivitu v dosahování žádoucích cílů, hladší průběh toho či onoho a v neposlední řadě „návrat“ k tradicím, k něčemu, co jsme možná v naší hektické době nějak pustili ze zřetele. Co do formy komunikace preferují osobnosti typu „Pragmatický realizátor“ písemné dokumenty, dobře strukturované a organizované, s přesnými údaji.

POZNÁMKA
Následující informace popisuje specifi čtěji osobnost tohoto respondenta. Určuje, jaké vlastnosti a tendence se u něho jako osobnosti „Systematický realizátor“ projevují silněji, jakým způsobem je dominantní osobnostní typ dále ovlivňován, a v ymezuje konkrétněji chování respondenta v určitých situacích. Tento popis je „klasickým“ popisem, který podává o osobnosti základní informace. Systém Adequio používá tyto klasické popisy pro srovnání s podrobnými popisy a vlastnostmi, které naleznete v části „Popisy typických vlastností“. Indivi duální rysy respondenta se mohou do určité míry lišit od všeobecného popisu osobnosti.

Než se Tomáš bude někde angažovat nebo přijme nějaké zaměstnání, provede pravděpodobně důkladný průzkum. Bude zpravidla dávat přednost činnostem, u kterých je možno vidět ihned hmatatelné výsledky. Pravděpodobně bude vynikajícím organizátorem nebo manažerem, spíše ve smyslu administrátorů než přirozených vůdců. Nebude mu zřejmě dělat problémy dávat dohromady detailní instrukce a návody. Bude mu vyhovovat dělat věci podle pravidel. Tomáš bude patrně společenský a nebude se tajit se svými názory.

Je možné, že se Tomáš bude projevovat jako asertivní, praktický a rozhodný jedinec s pevnými postoji. Někdy může mít až sklon k všeobecným kategorickým soudům typu „to ženská nezvládne“ nebo „to se nikdy nenaučíš“. Většinou se nemýlí ve věcných soudech, avšak o to častěji se mýlí v názorech na lidi.

Tomáš bude s největší pravděpodobností loajální vůči instituci, k níž náleží. Zpravidla bude spolehlivým a obětavým partnerem, spolupracovníkem či dobrovolníkem. Bude mít nejspíše smysl pro povinnost a nebude se vyhýbat odpovědnosti. Bude-li mít pocit, že se mu věci vymykají z rukou, může ztratit hlavu. Bude zpravidla velmi dobrý v propagaci a marketingu svých dovedností a předností, které bude umět draze prodat.

Tomáš se bude zřejmě nejlépe cítit v tradičních a pokud možno uznávaných a respektovaných institucích. Bude ctít hierarchii. Nadřízenost a podřízenost, pravomoc a autorita pro něho nejsou odvozeny od lidí, ale od rolí a systému. V jeho životě se bude většina věcí odehrávat podle zavedených praktik, vše bude mít své místo. Bude dbát na pořádek, kontinuitu a organizovanost.

POZNÁMKA
Následující část podává přehled 20 stupnic typických vlastností, které pomáhají identifi kovat jedinečné povahové stránky osobnosti respondenta v práci. Každá stupnice představuje dva navzájem výlučné extrémy, např. trpělivý – netrpělivý. Pomocí těchto stupnic typických vlastností lze velmi přesně určit jedinečnou osobnost respondenta, neboť systém Adequio určuje jednotlivé typické rysy nezávi sle na všeobecném odhadu typu osobnosti a nedává tyto veskrze individuální vlastnosti do vztahu s tím, co by se “očekávalo” od osobnosti identifi kovaného typu. To umožnuje poukázat na ty rozdíly, které z tohoto respondenta dělají specifického jedince a nesnaží se ho vtěsnat do jednoho z typů. Vždy, když se setkáte s tím, že se určitý typický rys liší od základního popisu osobnosti v “Přehledné zprávě”, není to chyba. Právě naopak, půjde o typickou vlastnost, kterou budete u respondenta moci pozorovat v každodenní životě. Nepůjde pouze o “očekávání” založené na klasickém popisu osobnosti.

POZNÁMKA
Účelem třetí zprávy osobnostního profi lu je pomoci tazateli vytvářet otázky, které lze klást během pohovoru, popřípadě i osobám, které mohou podat reference. Vzorové otázky se generují pro typické vlastnosti, u kterých respondent vykazuje velmi vysokou (hodnota 2 a 8) nebo extrémní (hodnoty 1 a 9) míru určité vlastnosti a/nebo u stupnic vlastností, kde je vysoký situační index. V žádném případě to neznamená, že by vysoké hodnoty u určitých vlastností představovaly nějaký problém, v mnoha případech to může být přesně to, co hledáte nebo potřebujete. Je však nutné se přesvědčit, zda se vysoká míra určité vlastnosti nemůže v práci projevovat negativně. Systém Adequio nevytiskne pouze otázky, nýbrž poskytne i dodatečné informace týkající se využití příslušné typické vlastnosti v pracovním prostředí a důvody, proč by měl tazatel tyto otázky položit. Každou otázku zpravi dla doprovází informace týkající se cíle a účelu této otázky s upozorněním, jaké informace je v dané souvi slosti vhodné během pohovoru získat.

V případě vysokého situačního indexu jde o to, že se respondent popíše tak, jako by měl vlastnosti z obou stran jedné stupnice, které jsou však ve skutečnosti protipóly. Je možné, že má respondent vlastnosti z obou stran stupnice. Situačnost pak spočívá v tom, že v závi slosti na situaci využívá respondent vlastnost z jedné nebo druhé strany stupnice. Vygenerované otázky vám pomohou zjistit, do jaké míry jde skutečně o situační charakter daných vlastností, či zda není nutné vzít na zřetel jiná hlediska. Zjišťování situačního indexu je jedinečným prvkem systému Adequio, který, mimo jiné, zastupuje funkci tvz. lži škály, která měří tendence jevi se lepším, např. v duchu společenských očekávání a konvencí.