Přihlásit se
Úvod  »  Blog  »  Nikdy není pozdě na změnu

Nikdy není pozdě na změnu

Svou vysněnou kariéru můžete začít i po padesátce

autor: Darina RösslDarina Rössl   |   5 minut čtení

Nedávno jsem viděla milý optimistický tweet Douglase Lumsdena, který oběhl snad všechny možné platformy světa.

Všude sklízel lajky. Oslovoval a inspiroval spoustu lidí, kteří najednou sdíleli i své vlastní životní příběhy. Zdá se, že život umí být opravdu skvělý, a přitom nezáleží na tom, kolik je vám let.

Tento článek asi nebude úplně pro Generace Z, Y nebo pro mileniály – omlouvám se, přátelé. I když – možná to nevzdávejte tak rychle, a pokud dočtete do konce, najdete také svůj díl inspirace.

Douglas Lumsden
Douglas Lumsden se svým přítelem Jimem Cherry

Douglas začal svou vysněnou práci v 51 letech (mimochodem já také). S láskou svého života se oženil pár let na to – takže ani v tomto bodě nevzdávám naději.

Svoji první knihu Douglas vydal v 67 letech (kolega Martin to stihl daleko dřív) - no a zdá se, že se mu (Douglasovi) daří pořád skvěle, protože se prý nemůže dočkat, až mu bude příští rok 70!

Taková porce optimismu je nakažlivá, určitě to dýchlo i na vás.

Je Douglas něčím výjimečný, nebo to, o čem mluví, můžeme dělat či žít všichni? Jak to v tomto věku funguje? Proč se někteří lidé cítí na důchod a někteří na to, aby se naučili létat? Je to možné, nebo je to jedinečné a vzácné?

Začala jsem pátrat víc, hledala odpovědi na všechny své otázky – a pro netrpělivé čtenáře: jednoduchá odpověď zní ano! Nikdy není pozdě!

Ani pro vaši kariéru, ani pro změnu vašeho života. Žijeme déle, do důchodu odcházíme později a stále více se zaměřujeme na kvalitu svého života. Záleží nám na tom, jak strávíme svůj životní čas.

Jak takovou změnu zvládnout? Existují třeba nějaká pravidla nebo doporučení, jak zvládnout kariérní změnu, když je vám 40, 50, 60 let nebo ještě více? Pár jsem jich pro vás našla. Vyzkoušejte třeba tyto tři klíče, které zmiňuje Marie Forleo.

Tři klíče k úspěšné kariérní změně

Prvním z nich je zbavit se předsudků typu "je příliš pozdě/jsem příliš starý". Nikoho kromě vás totiž nezajímá, kolik vám je let.

Chcete-li se vymanit z "ageismu", zkuste na chvilku zapomenout na vnější svět a zaměřit se na svět vnitřní, na své vlastní myšlenky. Průměrný produktivní věk se zvyšuje, lidé odcházejí do důchodu mnohem později.

Podle studií bude v příštích několika letech více než 25 % pracovní síly starší 55 let. Výzkumy ukazují, že právě lidé ve věku 55+ vykazují v posledním desetiletí celosvětově nejvyšší míru aktivity při zakládání podniků. Takový začátek již totiž není z nuly – máte spoustu zkušeností, moudrosti a dovedností.

A i když už máte spoustu vědomostí a praxe, neusněte na vavřínech. Marie ve svém druhém klíči doporučuje pokračovat v dalším sebevzdělávání a také v udržování si znalostí o trhu, trendech a odvětví – sledujte vše, co se týká vaší vysněné práce.

Klíčem č. 3 je zapracovat na své akceschopnosti. Zde už jde do tuhého, dámy a pánové… Vykročíte? Máte totiž na výběr – buď budete sedět a přemýšlet, jak stresující může být udělat změnu, kolik překážek vám to do života přinese, nebo prostě půjdete do toho. A zde platí zlaté pravidlo malých krůčků, které své klienty vždy učím – věřte, funguje dokonale a zvládnete tak i velké věci.

Podívejte se na horizont, kam směřujete a cestu rozdělte na malé úseky. Každý den na této cestě udělejte jen několik malých kroků a pomalu pozvolna se takto přibližujte ke své nové kariéře. Postupně si tak vytvoříte návyk, který se stane součástí vašeho každodenního života.

Při tom se vždy soustřeďte na "tady a teď", nedívejte se daleko do budoucnosti, riskujete totiž, že velká porce práce, která vás čeká, vás může zastavit a zabránit vám v posunu kupředu. Buďte neustále přítomni zde „na zemi“ a stále se ptejte sebe sama na další správný akční krok, prostě jen na ten jeden následující - a udělejte ho (jakkoli jednoduchý a malý se v danou chvíli zdá).

Během své poradenské praxe se setkávám s lidmi, kteří jsou skutečně připraveni na posun směrem k nové kariéře nebo životní změně. Je pro mě velmi inspirující a motivující vidět je všechny na jejich cestě, jak dělají všechny ty malé krůčky vedoucí ke skvělému výsledku – štěstí a naplnění jejich života.

Nečekejte na změnu

Pokud pořád váháte, zda přeci jen už není pozdě, zde je malý náhled na téma Late bloomers. Late bloomers jsou lidé, kteří uspěli ve své kariéře "o něco později", je to zajímavý fenomén, který v poslední době přitahuje mnoho novinářů, personalistů a manažerů. Existuje totiž spousta vědeckých důkazů o tom, že mnoho lidí objeví své talenty a nadání až o něco později ve svém životě.

Rodiče samozřejmě očekávají, že jejich děti uspějí hned po absolvování pečlivě a strategicky vybrané a velmi drahé univerzity a udělají obrovskou a rychlou kariéru jako např. Mark Zuckerberg nebo Steve Jobs. Rodiče, teď čtěte pozorně a uberte – nátlak, který děti v takové situaci cítí, se míjí účinkem.

A ty dobré věci mohou přijít i k těm, kteří si jednoduše počkají. Těm, co dosáhli prvních úspěchů již v mládí, můžeme aplaudovat nebo i trošku závidět.

Ale když se úspěch dostaví až v pozdějším věku, umíme se zpravidla lépe vyrovnat se vším, co s sebou přináší. Máme již jiný, zralejší hodnotový žebříček, vyšší úroveň odolnosti a naše vyspělost se projevuje v mnoha dalších ohledech. Takže – věk je jen číslo – přestaňte jej řešit a zkoumat, nečekejte na změnu, udělejte ji.

Držím vám palce!

Pokud váháte, jak na tu správnou změnu vašeho života, která vám přinese do života radost, zkuste jí postavit na svých talentech.
Adequio vám s tím pomůže.
Začít používat Adequio